02188805279

دفتـر مرکزی ایران -تهـران

09196056862

مشــــــاوره و کارشـناســــی

09195409593

مشــــاور و پشتیبــان فنــــی

دایاگـــــــروپ اینترنشنال
ســــازمان همکــــاری هــای بیـــن المللــــی

دایاگـــــــروپ اینترنشنال
ســــازمان همکــــاری هــای بیـــن المللــــی

از مهم‌ترین مدارکی که نقش پررنگی در پرونده‌ی تحصیلی شما ایفا می‌کند، انگیزه‌نامه و رزومه است. این مدارک باید با نگرش، نگارش و منطقی استاندارد آماده شود. با تکمیل فرم‌هایی که بعد از تنظیم قرارداد با دایا ،در اختیارتان قرار می‌گیرد، انگیزه‌نامه و رزومه‌ای استاندارد نوشته می‌شود.

انگیزه نامه (SOP) و رزومه (CV)

انگیزه‌نامه داستانی‌ست که برای دانشگاه مقصد مسجّل می‌کند شما برای گرفتن پذیرش آن دانشگاه و ویزای تحصیلی، فرد مناسبی هستید. این روایت که با توجه به علایق، امیال و توانایی‌های شما شکل می‌گیرد، باید با نگرش و نگارش استاندارد بیان شده باشد. انگیزه‌نامه درواقع پاسخی‌ست به چرایی مهاجرت شما. چرایی که از سمت مقامات دانشگاه و سفارت مطرح می‌شود و تنها، انگیزه‌نامه‌ای دقیق و محکم می‌تواند پاسخی به این «چرا» باشد. انگیزه‌نامه به تنهایی کاری را پیش نمی‌برد و در کنار رزومه‌ی شما کامل می‌شود. رزومه گزارشی کامل از اطلاعات فردی، تحصیلات، سوابق شغلی، دستاوردها و مهارت‌های شماست. برای نوشتن رزومه بهتر است از فرم استاندارد پیروی کنیم تا سوابق ما به روشنی برای خواننده مشخص شود. برای نوشتن رزومه و انگیزه‌نامه مناسب به تجربه‌ی بالایی نیاز داریم.

انگیزه‌نامه در کشورهای انگلستان و آمریکا با اصطلاح SOP (Statement of purpose) شناخته می‌شود اما ممکن است در دیگر کشورها با اصطلاحی دیگری مانند (Letter of intent, Cover letter, Motivation letter , …) شناخته شود. اما در مفهوم به همان انگیزه‌ و دلایل تحصیلی شما اشاره دارد.

 

یکی از شروط مهم ورود شما به دانشگاه و اخذ ویزای آن کشور، داشتن انگیزه‌نامه و رزومه‌ی حرفه‌ای است. هر سفارت و دانشگاه روزانه صدها انگیزه‌نامه و رزومه دریافت می‌کند و فرصتی که به هر نامه اختصاص داده می‌شود بسیار محدود است. بنابراین فرصتی برای اشتباه کردن نیست. در نوشتن رزومه و انگیزه‌نامه تجربه بسیار تعیین کننده‌است.
 نه تجربه‌ای در حد تسلط به زبان انگلیسی، چرا که تسلط به زبان انگلیسی اولین قدم برای نوشتن انگیزه‌نامه است. به طور مثال هر اداره و سازمانی، ادبیات و کلمات کلیدی خاص خود را استفاده می‌کند. در گروه مهاجرتی دایا ، دایره لغات هر سفارت‌ و هر دانشگاه برای ما مشخص است. نکته دیگر لحن نامه‌ است، لحن نامه باید لحنی رسمی و با کلمات مناسب باشد. ممکن است شما مفهومی در ذهن داشته باشید و آن را به بهترین نحو ترجمه کنید، اما آنچه در نامه‌های سفارت و دانشگاه از آن کلمه برداشت می‌شود مفهومی دیگر و اشتباه باشد. این تنها مثالی برای اهمیت تجربه بود.
به تازگی با رونق گرفتن «انگیزه‌نامه سازها»، سفارت‌ها سازوکاری برای تشخیص اینگونه انگیزه‌نامه‌ها پیش‌بینی کرده‌اند. در صورت استفاده از اینگونه انگیزه‌نامه‌ها بطور قطع درخواست شما رد می‌شود. با توجه به این سازوکار و حساسیت بالای دانشگاه‌ها و سفارت‌ها، باید انگیزه‌نامه‌ای بسیار شخصی تدارک دید.
در گروه مهاجرتی دایا با استفاده از فرم‌هایی که طراحی شده است اطلاعات لازم از شما گرفته می‌شود و با استفاده از این اطلاعات رزومه و انگیزه‌نامه شخصی شما ساخته می‌شود. در این نامه، اطلاعات شما به آن صورت که آن‌ها مایلند از یک دانشجوی برجسته بشنوند، نوشته می‌شود. فقط با داشتن رزومه قوی نمی‌توانید پذیرش مورد نظر خود را بگیرید.
 بلکه با منعکس کردن خوب و دقیق رزومه در انگیزه‌نامه‌ است که شانس بیشتری برای اخذ پذیرش و ویزا دارید. در واقع انگیزه‌نامه میدانی برای اثبات ادعاهای رزومه و قدرت ارائه شماست. این موارد تنها گوشه‌ای از نکاتی بود که در گروه مهاجرتی دایا به دقت بررسی و رعایت می‌شود. و به همین خاطر است که پذیرش شما تضمین می‌شود.

مجله دایاگروپ اینترنشنال