02188805279

دفتـر مرکزی ایران -تهـران

09196056862

مشــــــاوره و کارشـناســــی

09195409593

مشــــاور و پشتیبــان فنــــی

دایاگـــــــروپ اینترنشنال
ســــازمان همکــــاری هــای بیـــن المللــــی

دایاگـــــــروپ اینترنشنال
ســــازمان همکــــاری هــای بیـــن المللــــی

زنــدگی در مجــارستان

مجارستان یا به زبان انگلیسی Hungary، سرزمین رودهای پر آب و زیبا با کرانه هایی دل انگیز است که در اروپای مرکزی قرار دارد. مجارستان دارای هفت مرز با کشورهای اتریش، اسلوونی، اسلواکی، رومانی، اوکراین، کرواسی و صربستان است.
همسایگان مجارستان را از شمال اسلواکی، شمال شرقی اوکراین، از شرق و جنوب شرقی رومانی، از جنوب کرواسی و از غرب کشور‌های اسلوانی و اتریش تشکیل داده‌اند. پایتخت این کشور شهر بوداپست است و مساحت این کشور 93030 کیلومتر مربع می‌باشد.
مجارستان از ۱۹ شهرستان و یک شهر مستقل بنام بوداپست تشکیل شده است. جمعیت مجارستان بالغ بر ۹.۷۷۳.۰۰۰ نفر است (آمار متعلق به سال 2020). 88% جمعیت این کشور را مجارها تشکیل می‌دهند و دیگر تیره‌های ساکن این کشور، آلمان ها، رومانیایی ‌ها، صرب‌ها و کروات‌ها هستند.

شهرهای مهم مجارستان علاوه بر بوداپست، شهرهای دبرسن، میشکولتس، سگد، پچ و گیور هستند.
مجارستان عضو پیمان آتلانتیک شمالی، اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است.

70% از جمعیت مسیحی این کشور را کاتولیک‌ها و 25% آنرا پروتستان‌ها تشکیل می‌دهند.
مجارستان یکی از قدیمی‌ترین کشورهای اروپایی است. این کشور در سال 896، پیش از کشورهایی چون آلمان، فرانسه و قبل از آن که پادشاهی‌های انگلوساکسون متحد شوند، تأسیس شد. این کشور به دلیل مناظر زیبا، شیوه زندگی مردم، استانداردهای ایمنی و هزینه پایین زندگی در اروپا، به عنوان یک مکان محبوب برای افراد در سراسر جهان تبدیل شده است. بعد از اینکه مجارستان در سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا در آمد، تعداد مهاجران خارجی در آن به طور قابل توجهی افزایش یافته و شرایط زندگی در مجارستان را ایده آل اقشار زیادی کرده است.

مردم مجارستان به دو دلیل دیدگاه مثبتی نسبت به مهاجران دارند و به راحتی آنها را بین خود می‌پذیرند؛

 1. اغلب مهاجرانی که در مجارستان زندگی می‌کنند، به روش‌های تحصیلی، کاری و یا سرمایه‌گذاری به این کشور مهاجرت کرده‌اند.
 2.  تعداد پناهجویان (افراد بی بضاعت) در مجارستان به شدت پایین است.
 3. توان مالی مردم مجارستان خیلی بالا نیست و در واقع بخش عمده ای از مهاجران این کشور، سطح رفاهی بهتری نسبت به مردم مجارستان دارند. این باعث شده است که مردم، به مهاجران این کشور به چشم یک فرصت اقتصادی نگاه کنند.
 4. مجارستان تنها کشور ترانزیتی اروپا برای پناهجویان است. بدین معنی که مهاجران از طریق این کشور به شمال و مرکز اروپا مهاجرت می‌کنند.
 5. مجارها، در محیط‌های کاری به صورت رسمی لباس می‌پوشند. بدین معنی که مردان معمولاً کت و شلوار تیره و پیراهن سفید و زنان لباس‌های رسمی زنانه بر تن دارند. جالب است بدانید کسب و کار در مجارستان هنوز تحت سلطه مردان است.

مجارستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی به لحاظ هزینه های زندگی و… به صرفه تر و ارزان قیمت تر است. می توان گفت که به صورت میانگین هزینه لازم برای زندگی کردن در این کشور در سال 2021 چیزی حدود 500€ تا 600€ (یورو) به صورت ماهیانه می باشد. در صورتی که کشور همسایه مجارستان، یعنی اتریش، بسیار پر هزینه تر است و زندگی در اتریش ماهیانه بین 1000€ تا 1200€ (یورو) هزینه در بر خواهد داشت. از جمله مهم ترین مواردی که بابت آن می بایست هزینه پرداخت نمایید عبارتند از:

 • هزینه لازم برای اجاره مسکن
 • هزینه لازم برای خورد و خوراک
 • هزینه لازم برای رفت و آمد

دانشجویان می توانند برای محل سکونت خود از 2 گزینه خوابگاه های دانشجویی اریکن کالج یا اجاره منزل شخصی مانند سوئیت استفاده نمایند. اگر چه اجاره منزل پر هزینه تر از خوابگاه است، اگر به صورت HOME SHARING یعنی اشتراکاً با دانشجویان دیگر منزلی را تهیه کنند، می توانید هزینه های خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید و حتی در برخی موارد هزینه کم تری نسبت به اقامت یک فرد در خوابگاه را پرداخت نمایید.

تحصیــل در مجــارستان

معمولاً دانشجویان ایرانی تمایل زیادی برای تحصیل در مجارستان دارند. زیرا تدریس در اغلب دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی انجام می‌شود و مدارک دانشگاهی این کشور در تمامی کشورهای جهان معتبر است. همچنین هزینه‌های زندگی در مجارستان 40 الی 50 درصد ارزانتر از سایر کشورهای اروپای غربی است. این موضوع یکی از عوامل تأثیرگذار در جذب دانشجویان خارجی به این کشور محسوب می‌شود.
دوره زبان در مجارستان یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به اروپا می باشد. یکی از دلایل آن سرعت و سهولت صدور این ویزا برای دانشجویان است.
هزینه دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در مجارستان، سالانه حدود 16.000 یورو و هزینه تحصیل در سایر رشته‌ها، سالانه بین 2000 تا 17000 یورو متغیر است.
دانشگاه‌های مجارستان در حال حاضر (شرایط 2020) میزان زیادی از درخواست دانشجویان ایرانی را می‌پذیرند. البته تحصیل در کالج های مجارستان (قبل از دانشگاه)، فرآیند اخذ ویزای دانشجویی را تسهیل می‌کند.

مجارستان یکی از 30 کشور پر بازدید جهان است.
قدیمی‌ترین خط متروی جهان پس از لندن، در بوداپست و در سال 1896 افتتاح شده است.
پایه‌های کشور امروزی مجارستان را قوم مجار در اواخر قرن نهم میلادی بنا نهادند.
کشور مجارستان در فاصله سال‌های 1947 تا 1989 تحت سلطه کمونیسم بود.
امید به زندگی در این کشور برای زنان بین 77 تا 83 سال و برای مردان بین 68 تا 73 سال است.
کتب خاطرات زندگی در مجارستان یکی از پرفروش‌ترین عناوین چاپی اروپا است.

 • هزینه‌های زندگی پایین در این کشور.
 • سطح رفاه و امنیت نسبتاً بالا در این کشور.
 • تحصیلات رایگان شما و فرزندانتان در یکی از بهترین کشورهای اروپا.
 • امکانات رایگان و باکیفیت پزشکی درصورت داشتن بیمه دولتی.
 • امکان کار، زندگی و تحصیل در تمام کشورهای حوزه شنگن بدون هیچگونه محدودیتی.
 • راه اندازی یک تجارت امن در این کشور و تعامل تجاری با تمام کشورهای دنیا.
 • امکان افتتاح انواع حساب‌های بانکی و بین‌المللی.
 • امکان استفاده از تسهیلات بانکی در مجارستان و اروپا.
 • قوانین تجاری و گمرکی آزاد حوزه شنگن و اتحادیه اروپا.
 • امکان بهره برداری آسان از مارکت اروپا و دنیا.

هزینه های تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان نسبتاً ارزان قیمت است و بستگی به رشته و دانشگاهی دارد که قصد تحصیل در آن را دارید اما به طور معمول هزینه سالیانه ای که فرد می بایست بپردازید بین 5000€ الی 7000€ (یورو) می باشد. در واقع شرایط تحصیل در مجارستان از جنبه های مختلف مورد پسند افراد مختلف است. کشور مجارستان به دلایل مختلف می تواند انتخاب بسیاری خوبی برای دانشجویان ایرانی باشد:

 • پلی برای رسیدن به کشورهایی چون اتریش و آلمان.
 • ارائه راحت تر ویزا و اجازه اقامت از بسیاری دیگر از کشورهای حوزه شنگن به ایرانیان.
 • هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور پایین تر از سایر کشورهای حوزه شنگن می باشد.
 • کالج ها و دانشگاه های خوبی از جمله کالج مک دنیل مجارستان، در این کشور واقع شده اند.
 • مردم مجارستان علی رغم این که زبان رسمی زبان مجاری است، به زبان های انگلیسی و آلمانی تسلط دارند.

مجله دایاگروپ اینترنشنال