02188805279

دفتـر مرکزی ایران -تهـران

09196056862

مشــــــاوره و کارشـناســــی

09195409593

مشــــاور و پشتیبــان فنــــی

دایاگـــــــروپ اینترنشنال
ســــازمان همکــــاری هــای بیـــن المللــــی

دایاگـــــــروپ اینترنشنال
ســــازمان همکــــاری هــای بیـــن المللــــی

انواع ویزای توریستی

ویزای توریستی دارای دو نوع متفاوت می‌باشد؛ به نحوی که مدارک قابل ارائه برای هر نوع متفاوت خواهد بود. این دو نوع عبارت‌اند از: ویزا توریستی با مدارک و ویزا توریستی بدون مدارک.

 • اگر مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزا توریستی را تهیه نموده‌اید، می‌توانید در ادامه همین مطلب از چگونگی روند کار مطلع شوید.
 • در صورت ناقص بودن مدارک، می‌توانید از روش بدون نیاز به مدارک اقدام نمایید. اطلاعات تکمیلی در این مورد را می‌توانید از مقاله ویزای توریستی بدون تمکن مالی کسب نمایید.

روش های صدور ویزای توریستی

بر اساس قوانین کشورهای مختلف، روش‌های متفاوتی برای صدور ویزاهای توریستی وجود دارد که شناخت آنها فرآیند دریافت ویزا را تسریع می‌نماید. در ادامه به شرح هریک از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

مراجعه به سفارت

در اکثر کشورهای جهان، فرد برای صدور ویزای توریستی باید به سفارت کشور مورد نظر به‌صورت حضوری مراجعه نماید. اخذ ویزا با این روش به این صورت است که فرد ابتدا باید فرم درخواست ویزای توریستی را به‌صورت حضوری، اینترنتی و یا از طریق تماس تلفنی به سفارت ارائه دهد (نوع ارائه درخواست در کشورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد). سفارت برای انجام مصاحبه حضوری و تحویل مدارک وقتی را معین می‌کند و فرد در زمان مقرر باید در سفارت حاضر شود.

ویزای آنلاین

تمامی مراحل صدور ویزا (درخواست ویزا، پرداخت هزینه، دریافت ویزا) در این روش به‌صورت اینترنتی انجام می‌گیرد. این روش به‌منظور تسهیل صدور روند ویزا و ترویج دولت الکترونیک توسط کشورهایی ازجمله استرالیا، ترکیه، نیوزلند و گرجستان به مرحله اجرا گذاشته شده است.

ویزا در بدو ورود

این نوع ویزا در زمان ورود به برخی از کشورها با ارائه مدارک مورد نیاز صادر می‌گردد. مهر یا برچسب ویزا در بدو ورود به پاسپورت فرد ضمیمه می‌گردد و فرد در همان لحظه باید هزینه را پرداخت نماید.

معاف از ویزا

برخی از کشورها نیازی به ویزای توریستی ندارند و افراد صرفاً با داشتن پاسپورت می‌توانند به آن‌ها ورود نمایند. برای مثال شهروندان کشورهای حوزه شینگن برای رفت و آمد در تمامی کشورهای این حوزه نیاز به ویزا ندارند.

ویزای توریستی شینگن چیست؟

شینگن در اصطلاح به منطقه‌ای در اروپا اطلاق می‌شود که ۲۶ کشور حاضر در آن نیاز به پاسپورت و باقی محدودیت‌های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده و از منظر گردشگری و یا تردد به‌منزله کشوری واحد به شمار می‌آیند. کشورهای عضو منطقه شینگن هراندازه در قبال اتباع خود و عبور مرور مرزی آن‌ها سهل گیرند، در قبال اتباع کشورهایی که برای ورود به این حوزه نیاز به ویزا دارند، سخت‌گیر خواهند بود.

ویزای توریستی شینگن مجوزی است که فرد متقاضی دریافت آن، به‌موجب داشتن این ویزا می‌تواند به کشورهای منطقه شینگن ورود نماید. این ویزا با هدف مسافرت و بازدید از کشور مقصد و همچنین دیدن اقوامی که در کشورهای حوزه شینگن زندگی می‌کنند صادرمی شود. البته ویزای شینگن انواع مختلفی دارد و بسته به نوع ویزا ممکن است فرد با محدودیت‌هایی برای انجام برخی کارها مواجه گردد.

انواع ویزای شینگن 

 •  ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa (USV)
 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)
 • ویزای ملی یا National Visa

در نظر داشته باشید که به دلیل تعداد زیاد متقاضیان در ماه‌های تابستان و هم‌چنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است تعیین وقت مصاحبه چند هفته طول بکشد؛ علاوه بر این بررسی مدارک و صدور ویزا نیز ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. بهتر است برای قطعی‌کردن تاریخ سفر، به این زمان‌ها توجه داشته باشید. که البته پیشنهاد می‌شود حدود چهار ماه قبل از زمان  سفر برای دریافت ویزا و ارائه مدارک خود اقدام نمایید.

مراحل تهیه ویزای توریستی

برای دریافت ویزای توریستی باید با پاسپورت به سفارتخانه یا کنسولگری کشور موردنظر مراجعه نمود؛ چرا که افراد در سفارتخانه صرفاً با پاسپورت شناسایی می‌شوند و این امکان مثلاً با ارائه کارت ملی و شناسنامه امکان‌پذیر نمی‌باشد. دقت داشته باشید که مراحل دریافت ویزا زمان‌بر است و پاسپورت حتماً باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

حضور متقاضی برای دریافت ویزای توریستی ضروری است، چراکه یکی از مراحل صدور ویزای توریستی انجام مصاحبه می‌باشد. برای تعیین وقت تقاضای ویزا و تعیین وقت مصاحبه باید به دفتر کنسولگری کشور موردنظر مراجعه نمود و امکان تعیین وقت تلفنی وجود ندارد.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای توریستی

 • شناسنامه ایرانی
 • کارت ملی و مدارک هویتی
 • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس رنگی که در شش ماه گذشته گرفته شده باشد.
 • دعوت‌نامه
 • اسناد رسمی شغلی و منابع مالی
 • بیمه مسافرتی

تمامی مدارک موردنیاز برای صدور ویزای توریستی باید ترجمه شده رسمی انگلیسی باشند و از همه مدارک نیز یک کپی در پرونده موجود باشد.

محدودیت‎های روادید توریستی

با داشتن این نوع ویزا فرد اجازه دارد در مدت زمان مشخصی در کشور مقصد اقامت داشته باشد. این نوع ویزاها یک بار ورود هستند یعنی فرد با در دست داشتن ویزا تنها یکبار می‌تواند به کشور مقصد وارد و از آن خارج گردد. چنانچه فردی قبل از تاریخ اتمام ویزا از خاک آن کشور خارج گردد، اجازه ورود مجدد نخواهد داشت، هرچند ویزا هم چنان اعتبار داشته باشد.

این ویزا به منظور گشت و گذار و دیدار از دوستان و خانواده صادر می‌گردد و فرد در مدت زمان اقامت، اجازه تحصیل و یا انجام کار را ندارد اما می‌تواند در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت ثبت نام نماید.

مدت‌زمان اعتبار ویزای توریستی شینگن 

ویزای توریستی شینگن در حال حاضر برای شخصی که برای اولین بار قصد سفر به کشورهای حوزه شینگن را دارد، به مدت ۱۵ تا ۲۰ روز صادر می‌گردد. این نوع ویزا برای افرادی که قبلاً هم وارد کشورهای ناحیه شینگن شده‌اند برای مدت زمان بیشتر مثلاً ۹۰ روزه تا یک‌ساله نیز امکان صدور خواهد داشت.

مراحل دریافت ویزای شینگن

برای دریافت این نوع ویزا فرد باید حداقل چهار الی پنج ماه قبل از سفر به کشور مورد نظر اقدام نماید. بعد از تکمیل مدارک موردنیاز دریافت ویزای شینگن ، وقت مصاحبه و انگشت‌نگاری برای مسافرین تعیین می‌شود که حضور شخص متقاضی برای ثبت اطلاعات بیومتریک الزامی است.

آیا امکان تبدیل ویزاهای توریستی به اقامت دائم وجود دارد؟

برخی از متقاضیان مهاجرت، تصمیم به اقدام از طریق اخذ این ویزا می‌نمایند. این افراد باید در نظر داشته باشند که به‌طور کلی امکان تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم از روش‌های قانونی وجود ندارد و این کار ریسک و خطرات زیادی دارد.

اول از همه اگر افسر مرزی به هدف شخص از ورود به خاک کشور جدید شک کند و یا متوجه شود فرد قصد بازگشت ندارد، می‌تواند ویزا را باطل نماید و دولت کشور مقصد نیز می‌تواند چنین افرادی را ریجکت نماید که این موضوع امکان اخذ ویزا در آینده را با مشکل مواجه می‌گرداند.

استثناهایی نیز در این زمینه وجود دارد، به‌طور مثال اگر فرد قبل از اخذ ویزای توریستی برای دریافت ویزاهای کاری و یا تحصیلی درخواست داده باشد و در حین سفر با صدور ویزا موافقت گردد، می‌تواند در آن کشور بماند؛ و یا اگر فرد در مدت زمان اقامت تصمیم به ازدواج با یکی از اتباع آن کشور بماند نیز می‌تواند برای دریافت ویزای ازدواج اقدام نماید.

نکات مهم در مورد ویزای توریستی کانادا

معمولاً برای درخواست ویزای توریستی کانادا پیشنهاد می‌شود چند هفته قبل از زمان سفر، برای دریافت ویزا و تکمیل فرآیند، اقدام نمایید تا زمان کافی برای انجام کلیه امور داشته باشید. فرم درخواست ویزا باید با دقت کامل و اطلاعات دقیق پر شود.

متقاضی در هنگام ثبت درخواست ویزای خود، می‌بایست تمامی فرم‌های حمایتی و مدارک موردنیاز را به همراه داشته باشد. در نظر داشته باشید یکی از موارد بسیار مهم این است که برای درخواست ویزا و تکمیل مدارک باید از ارائه اطلاعات نادرست و دروغین پرهیز نمایید. در صورت اطلاع افسر مهاجرت از نادرست بودن اطلاعات، درخواست ویزای شما رد می‌شود. در این حالت فرآیند بسیار پیچیده‌ای برای تجدیدنظر و رفع ریجکتی پیش رو…

مجله دایاگروپ اینترنشنال